Teknoloji

Uçakların Havadaki Gölgelerini Görmek Neden Bu Kadar Zor?

Işığın rengini geçtiği ortamdan aldığını günlük hayatınızda hiç fark ettiniz mi? Veya ışık kaynağına yaklaştıkça ve uzaklaştıkça gölge boyutunun nasıl değiştiğini gözlemlediniz mi? Düşündüğümüzde hemen hemen her gün gördüğümüz, gözlemlediğimiz ve etkileşimde bulunduğumuz birden fazla şeyin altında kalıyor. senin biliminUyuduğunu fark ediyoruz.

Bunun gibi insanların dikkatini çeken bir başka olgu da uçakların çok yüksekteyken gölge yapmamasıdır. Aynı şey kuşlar için de geçerlidir. Peki Nedeni ne?

Bilimsel olarak bunun başlıca nedeni; gölge oluşumu, ışığın ve gölgenin kaynağı dünyadaki duruma bağlıdır.

Örneğin, gün doğumu ve gün batımı sırasında, gölge boyutuGüneş öğle saatlerinde dik açıyla geldiği için daha uzun bir biçimde görülebilmekle birlikte, gölge boyutudaha kısa görünebilir.

Kuşların ve uçakların gölgelerini neden göremiyoruz? Her şey gölgenin dünyadaki konumu ile ilgili. Bir gölge düştüğünde, nesnenin konumuna bağlı olarak gölge yere düşer.

Yani nesne ile toprak ortada bir mesafe vardır ve bu mesafenin gölgenin boyutu ve netliği üzerinde değerli bir etkisi vardır. Ama kuşlar ve uçaklar havada uçtuğu için, gölge Doğrudan yere düşmez. Yerine, gölge, uçak veya kuş ile Güneş arasındaki açıya bağlı olarak ve asla düşmesi gereken yere ulaşmaz. Çünkü, kuşlarınve uçakların gölgeleri, yerdeki nesnelerin gölgeleri kadar net görülemez.

Bazı durumlarda, Güneş ışığıdoğru açıda ve yeterince alçak bir yükseklikte, uçak gölgeleriHavalimanına yakın yerlerde anında görülebilir.

Bu genellikle güneş ışınlarının neredeyse yere düştüğü durumlarda olur. yatay açıyla düşmekve uçağın konumları gölgelerin görünmesine izin verdiğinde oluşur.

Örneğin, bir uçak bir havaalanına inerken veya hava alanından kalkarken, güneş ışınları uçağın arkasından gelip yere yakın bir açıyla düştüğünde, uçağın gölgesi kısa bir süre için havalimanı pisti üzerinde veya çevresinde görülebilir. Aynı şekilde, uçakların gölgeleri de yüksek binaların veya diğer yüksek yapıların duvarlarında veya zeminlerinde anlık olarak görünebilir. Ancak bu tamamen anlıkbir durumdur.

Sonuç olarakKuşların ve uçakların gölgesinin neden görünmediğine gelince, gölge oluşumuna etki eden faktörler göz önüne alındığında, senin gölgenYeryüzündeki durumun ana sebep olduğu söylenebilir.

Kaynaklar: ScienceAbc, Stack Exchange

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu