Haber

ABD’de fırtına ve hortum: 24 kişi öldü

ABD’nin güney ve orta batısını etkisi altına alan hortum ve şiddetli fırtınanın yol açtığı yıkımda en az 24 kişi hayatını kaybetti.

WREG haber kanalının aktardığı bilgiye göre Cuma günü başlayan fırtınadan en çok etkilenen eyalet olan Tennessee’de 9 kişi hayatını kaybetti. Arkansas, Alabama, Indiana ve Illinois’de düzinelerce insan öldü. Ülkede etkili olan fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, arabalar devrildi, evler çöktü. Geçen hafta kasırga nedeniyle 25 kişinin hayatını kaybettiği eyalet Mississippi’de yeniden uyarılarda bulunuldu.

Uzmanlar, fırtınaların yol açtığı hasarın boyutunu anlamanın günler alabileceğini belirtti.

Arkansas’ta Eyalet Valisi Sarah Huckabee Sanders, bölgelerinde 5 kişinin öldüğünü ve olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Ayrıca ABD Lideri Joe Biden’ın bölgeye süratli bir şekilde yardım gönderme taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Fırtına ve hortumun yol açtığı maddi hasarın büyüklüğüne dikkat çekilirken, şiddetli fırtınanın enerji nakil sınırlarında oluşturduğu hasar nedeniyle 610 binden fazla hanenin elektriksiz kaldığı açıklandı.

Yetkililer Salı günü Tennessee’de Cuma gününden itibaren şiddetli hava koşullarının tekrar görülebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

Kasırgalar, özellikle ABD’nin orta ve doğu kesimlerinde çok yaygındır. Aralık 2021’de Kentucky’de kasırgalar nedeniyle 80 kişi öldü.

AFP / Yapay Zeka, HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

golhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu