Haber

Tarım ve Orman Bakanlığı Domates İhracatını Kısıtlama Kararını Kaldırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates ihracatına getirilen kısıtlama kararını kaldırdı. Beslenme ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün bugün 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda; Bakanlıktan alınan ‘onay’ ile domatese uygulanan kısıtlama kaldırıldı” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyatlardaki artış ve şokun etkisini dikkate alarak; domates ihracatını 14 Nisan 2023’e kadar kısıtlamıştı. Karar, “gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlama” bahanesine dayanıyordu.

Bakanlık kısıtlama kararını bugün kaldırdı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, “Bakanlıktan alınan izinle domatese uygulanan kısıtlama kaldırıldı” denildi.

Haberde şu terimler kullanıldı:

“Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ” kapsamında domates ürünlerinin ihracatının ikinci bir talimata kadar kısıtlandığı belirtilirken, ihracat başvurularında Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmemesi gerektiği belirtildi. . 07.03.2023 tarih ve 9127479 sayılı onay ile domatese uygulanan kısıtlama kaldırıldı. Domates (taze/soğutulmuş) ihracatı için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmesinde bir sakınca yoktur.

Çiftçiler, 2 Mart 2023’te alınan kararı protesto etti. Antalya’nın Kaş ilçesinde çiftçiler, önceki gün protesto ettikleri kararın iptalini talep etti. Üreticiler, Kalkan-Fethiye D-400 karayolunu trafiğe kapatmıştı.

haber-golbasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu