Yaşam

Harran Üniversitesi’nden Bilim Dünyasına Önemli Katkı Sağlayacak Proje

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü başkanlığında TÜBİTAK Çevre, Atmosfer, Yer ve Deniz Bilimleri Araştırma Üssü Kümesine (ÇAYDAG) sunulan 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projesi Destekleme Programı kapsamında “ Deprem Bölgesindeki Üniversitelere Özel Çağrı-BİNBİRÇABA” kabul edildi.

Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Doç. Dr. Tuba Rastgeldi Doğan başkanlığında, ‘Deprem bölgesinde bina yıkımı ve moloz kaldırılmasından kaynaklanan solunabilir partikül maddenin kimyasal bileşiminin ve sağlığa etkilerinin belirlenmesi’ konulu projede ülkemizin önde gelen üniversiteleri de yer alıyor. .

Proje kapsamında altı farklı üniversiteden dört farklı bilim dalından çok sayıda bilim insanının iş birliğiyle yürütülen projede mevcut üniversite altyapıları kullanıldı; İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dava Alver Şahin, Prof. Dr. Burcu Onat ve Arş. Görmek. Coşkun Ayvaz, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Bayram ve Dr. Özgecan Kayalar, Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aslı Baysal, Prof. Dr. Hasan Saygın ve Doç. Ahu Soyocak, Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu proje ekibinde yer almaktadır.

Dünyada meydana gelen deprem, sel ve yangın gibi doğal afetler sonrasında meydana gelen tahribatların molozların kaldırılması sırasında oluşan moloz atıklarının yüklenmesi ve taşınması sırasında havaya değerli partikül madde salınmaktadır. Havadaki bu partikül madde, çalışanlar ve yerel topluluk için değerli kronik sağlık sorunlarına neden olma potansiyeline sahiptir. Oluşacak bu solunabilir partikül maddenin maruz kalma derecesi, içeriği ve sağlık üzerindeki etkisinin belirlenmesi, olası halk sağlığı, çevresel riskler ve bu tür afetlerde alınacak önlemlerin belirlenmesinde Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Rasgeldi Doğan, proje aracılığıyla kamuoyunun beğenisine sunulacak.

Bu nedenle bu çalışma kapsamında deprem bölgesinde seçilen 5 ilde yıkım ve enkaz kaldırma işlemlerinden kaynaklanan partikül maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile içeriklerinin anlaşılması açısından benzersiz maliyetler ortaya çıkacaktır. ülkemizde ve sağlıkla ilgili etkilerini ilk kez ortaya koyuyor. Elde edilen veriler, bu alanda oldukça sınırlı olan literatüre de önemli maliyetler katacaktır. Ayrıca hava kalitesini kriter alarak daha sağlıklı, çağdaş ve sürdürülebilir bir şehir yaşamı hedefine ulaşmak için bilim dünyasına katkı sağlayacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sancaktepe-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu